محل تبلیغ شما!
محل تبلیغ شما!
محل تبلیغ شما !
محل تبلیغ شما!
محل تبلیغ شما !

آموزش بافت پایه کوتاه:

 

 

 

در دو آموزش قبلی به نحوه زنجیره زدن و نحوه بافت زنجیره مخفی پرداختیم . در این آموزش به نحوه بافت پایه کوتاه می پردازیم در صورت تمایل لطفا با ما همراه شوید.

پایه کوتاه اولین و کوتاه ترین پایه است که به اندازه یک زنجیره بلندی دارد و به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

۱.پایه کوتاه مستقیم OX  : پایه کوتاه مستقیم را به صورت رفت و برگشت و یا بر روی دایره می توان بافت.

 

۲.پایه کوتاه مدور یا وارونه ~X : برای بافتن پایه کوتاه مدور یا برعکس که برای لبه کارها به عنوان مثال برای لبه کلاه و کیف مورد استفاده قرار می گیرد. پایه کوتاه را از روی کار و از چپ به راست می بافیم به این ترتیب که قلاب را به داخل دانه قبلی فرو کرده و پایه کوتاه را به سمت راست ادامه می دهیم و بافت برجسته ای ایجاد می شود که به بافت خرچنگی هم معروف است.

برای شروع بافت پایه کوتاه باید از زنجیره دوم شروع کنید چون ارتفاع پایه کوتاه  یک زنجیره است و شما باید در اول هر رج یک زنجیره ببافید بعد پایه ها را شروع کنید.علامت پایه کوتاه بر روی نقشه به صورت +  و در بعضی مواقع به صورت   ͯ نشان داده می شود.

 

 

مراحل انجام بافت پایه کوتاه:

 

۱.به تعداد  مورد نیاز زنجیره  بزنید.

۲.قلاب را وارد دومین زنجیره کنید و از آن عبور دهید.

۳.نخ را ازعقب روی قلاب آورده،با قلاب گرفته واز درون زنجیره بیرون بکشید.

۴.حالا ۲ تا حلقه روی قلاب تشکیل شده ،مجددانخ را گرفته و از داخل ۲تا حلقه عبور دهید.

۵.در نهایت یک عدد پایه کوتاه بافته اید و یک حلقه جدید هم برروی قلاب باقی می ماند .مجددا قلاب را وارد زنجیره بعدی کرده و مراحل بالا را تکرار کنید.تا به انتهای کار برسید.

۶.وقتی به انتهای کار رسیدید، برای رفتن به رج بعد، ابتدا یک زنجیره بزنید (معادل یک پایه کوتاه) و کار را بچرخانید. از خانه اول شروع کنید و در هر خانه یک پایه کوتاه بزنید.

 

 

 

 

تمرین:

۱۵ سانت زنجیره بزنید و روی زنجیره پایه کوتاه ببافید حداقل ۴ رج ببافید.مواظب باشید در هر رج تعداد پایه ها کم و زیاد نشود.

با این تمرین شما زنجیره و پایه کوتاه را تمرین می کنید.

 

**تفاوت پایه کوتاه با زنجیره مخفی (کوک شل / بافت نامرئی):

برای زدن پایه کوتاه اول نخ را از فاصله بین دو پایه رج قبل بیرون می آوریم،بعد دوباره نخ را با قلاب گرفته و از توی دو حلقه روی قلاب بیرون می کشیم یعنی در دو مرحله انجام می دهیم اما تو زنجیره مخفی در یک مرحله نخ را با قلاب گرفته و هم از فاصله بین دو پایه رج قبل و هم از توی حلقه روی قلاب بیرون می کشیم.اگر این دو بافت را انجام دهید مشاهده می کنید ، شلالها کوتاهتر از پایه های کوتاه هستند.

 

با آموزش های  بعدی ما در روزهای آتی همراه باشید.

 

 

گرد آوری و تنظیم: http://rangvarang.com