مرجع تخصصی آموزش و دانلود
۱۱:۵۵:۵۸ ساعت:     
 یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹  برابر با  Sunday 31 May 2020 میلادی  و   8 شوال 1441 قمری
۱۲۸
2 آگوست 2017

 

صنایع دستی اصفهان

 

 

صنایع دستی اصفهان ذوق و هنر استادکاران را به نمایش می گذارد و خاطره ای ماندگار از سفر را برایتان رقم می زند. با خرید صنایع دستی اصفهان هر بار که چشمتان به این صنایع دستی بیفتد بی درنگ روزهای شیرین و خاطره انگیز سفر به اصفهان در ذهنتان زنده  و تداعی می شود. رنگ وارنگ در مطلب گذشته به معرفی تعدادی از صنایع دستی اصفهان پرداخت، در ادامه به طور مختصر به معرفی تعدادی دیگر از این صنایع دستی می پردازیم. پس لطفا با ما همراه شوید.

 

صنایع دستی اصفهان – هنر میناکاری یا میناسازی

 

 

صنایع دستی - میناکاری یا میناسازی

 

 

مینا، هنر آتش و خاک و کوره است که با رنگ‌های پخته و درخشان روی فلز کار می‌شود . شهر اصفهان مهد این هنر در ایران است. به گفته برخی کارشناسان و در پی تطبیق دادن میناکاری‌ های بیزانس با آثار ایرانی، این هنر در ایران شکل گرفته و سپس به دیگر کشورها رفته ‌است. امروزه این هنر بیشتر بر روی مس انجام می‌شود ولی می‌توان بر روی طلا و نقره نیز آن را به عمل آورد.

تشخیص جنس مرغوب میناکاری یکی از دغدغه‌های خریدارانی است که به کیفیت بیش از قیمت آن اهمیت می‌دهند. میناکاران قدیمی و باتجربه در این باره می گویند در تولید یک اثر مرغوب از رنگ پخته استفاده می‌شود که جذب مس زیر ساخت شده و هیچ‌چیز بر آن اثر نمی‌گذارد. در نمونه نامرغوب از رنگ روغنی استفاده می‌شود که با قرار دادن ظرف مینای پر از آب روی حرارت، رنگ حل‌ می‌شود و نشان‌دهنده کیفیت پایین آن است . در نمونه مرغوب آن با انجام این تست هیچ تغییری نسبت به حالت اول دیده نمی‌شود. همچنین اعتماد به فروشنده و توجه به برند و نشان یک اثر را از دیگر فاکتورهای این تشخیص می باشد.

هنر میناکاری با وسعتی که دارد می تواند هر نوع و هر جنسی از وسایل را به شکلی متفاوت تولید نماید. کمتر کسی را می توان یافت که اثر میناکاری شده ای را مشاهده نماید و برایش جذاب و خیره کننده نباشد. برخی از محصولات مینا سازان عبارتند از: بشقاب، گلدان، سرویس چای‌خوری و شربت‌خوری، کاسه و قدح، گلاب‌پاش ، قلمدان،  جعبه‌های آرایش زنانه ، انواع زیور آلات ، تابلوهای مینا که با هنرهای دیگر مانند طلاکاری، خاتم‌کاری، مینیاتور، جواهرسازی ترکیب می‌شود، آیینه ، جعبه قرآن ، درها و پنجره ها و ضریح های مینا کاری شده برای مقبره های  ائمه شیعه و اماکن متبرکه و….

 

 

صنایع دستی اصفهان – کاشی سازی

 

 

صنای دستی - کاشی سازی

 

 

کاشی سازی یکی از هنرهای دستی و قدیمی ایران و از اصلی ترین صنایع دستی اصفهان است و کاشی های فیروزه ای اصفهان از  قدیمی ترین این  کاشی ها محسوب می شود. در آغاز، این هنر بیشتر با آجرهای لعابدار برای استحکام بنا و نماسازی توامان استفاده می شد ولی رفته رفته در آرایش ظاهری ساختمان و نماسازی نیز کاربرد یافت به تدریج استفاده از کاشی با نقوش گل و بوته، نوع خشت و هفت رنگ رواج و کاشی کاران اصفهانی علاوه بر گل و بوته و اشکال هندسی از نقش حیوانات در تزئین کاخها و منازل استفاده کردند. در این هنر اصالت طرح ها و نقش های قدیمی به خوبی حفظ شده است و حتی امروزه هم خواستاران بسیاری دارد. صنعتگران کاشی ساز طرح های مورد نظر را به طراحان سفارش می دهند و سپس آن را روی کاشی پیاده می کنند.

هم اكنون عمده هنرمندان این رشته در اصفهان قرار دارند. در اصفهان علاوه بر کاشی های ساده ساختمانی ، کاشی های نقش دار مخصوص نماهای خارجی بنا ها و مساجد به صورت هفت رنگ و معرق نیز تولید می شوند و به کار می روند. كاشی در رنگ های مختلف تهیه و اغلب در كتیبه ها ، مغازه ها ، گنبدها و سر در مساجد و حسینیه ها به كار می رود . همچنین ظروف کاشی، گلدان و اشیاء مختلف دیگر با نقوش مختلف ساخته می شوند که عموما جنبه صادراتی دارند. در شهرهای مختلف استان اصفهان نیز کاشی سازی رایج است.

 

 

صنایع دستی اصفهان – طلاكوبي ،كوفي گري يا كوفته گري

 

صنایع دستی - طلا کوبی

 

 

 

هنر طلاکوبی یکی دیگر از صنایع دستی بوده که نوعی تزئین در هنرهای سنتی و اصیل ایرانی محسوب می شود که با نخ طلا بر روی احجام فولادی ، جنگ افزارها ، قلم ها و اشیاء تزئینی کوبیده می شود. درگذشته طلاکوبی روی فلزات مانند مس، برنج و مفرغ نیز انجام می‌شد. اصفهان مهم ترین مرکز طلا کوبی روی فولاد در ایران است. این هنر از زمان‌های بسيار دور در شهر اصفهان ، رواج داشته است. هنرمندان این رشته را کوفته گر یا زرکوب می‌نامند.

شیار زدن بر روی فلز، چکش کاری مفتول طلا بر روی شیارهای ایجاد شده ، صیقل دادن سطح ، کوبیدن مفتول طلا بر روی شیارها و درنهایت شستشو و حرارت برای براق شدن کار از مراحل اجرای این هنر اصیل ایرانی است.

اوج این هنر اصیل ایرانی در دوره ی صفویه بود که در آن اسماء الهی بر روی علم وکتل های مذهبی حک می شد.

در قدیم برای تزیین افزار جنگ، زره ها، مهمیزها، دسته‌ی چاقو و شمشیر و اشیایی از این قبیل، از هنر طلاکوبی استفاده می‌شد. هم اکنون در اصفهان، طلاکوبی روی مجسمه‌های پرندگان و حيوانات مانند طاووس، کبوتر، آهو، شير و… که در واقع به تقليد از پيکره‌هايي که به انواع علم‌های سوگواری متصل است، ساخته و پرداخته می‌شود. اين مجسمه‌ها در سال‌های اخير طرفداران زيادی پیدا کرده است.برای  نگهداری اين مجسمه‌ها باید آن ها را از رطوبت مداوم، اشیای نوک‌تیز و برنده محافظت کرد و با دستمال کمی مرطوب تمیز نمود.

 

صنایع دستی اصفهان – قلمکاری یا ساخت پارچه‌های قلمکار

 

 

صنایع دستی - قلمکاری

 

 

قلمکاری یا ساخت پارچه‌های قلمکار یکی از هنرهای دستی ایران است که قرن ها در اوج شهرت بود و از دوره مغولها در ایران مرسوم شده است. در دوره مذکور به منظور جلب نظر خوانین مغول ایرانیان نیز دست به ابتکاراتی زدند که از جمله ابداع نقاشی روی پارچه یا پارچه های قلمکار بود، سپس این صنعت در زمان صفویه گسترش بیشتری پیدا کرد. امروزه مرکز اصلی تهیه‌ی پارچه‌های قلمکار شهر اصفهان است و شهرت قلمکار اصفهان بیشتر از دیگر نقاط ایران است.

بُته جقه ، بُته ترمه، دالبر، درهم ريزه، بند اسليم ، حاشيه پهلوي، گلدان ، سراميكي ، حلقه‌اي ، سلطنتي ، چهار بُته اميري ، سروي و برخي نقوش حيواني مانند طاووس ، شير و پرنده برخي از نقش‌هاي مهم و قديمي پارچه قلمكارهستند. برای تهیه قلمکار نقوش مورد نظر به تفکیک رنگ و حداکثر چهار رنگ بر روی چوب‌هایی مانند چوب گلابی و زالزالک تراشیده می‌شود و سپس رنگ‌های مورد نظر مصرف می‌شود.

پارچه ویژه قلمکاری باید نخی باشد چون پذیرش رنگ برای الیاف پنبه به مراتب زیادتر از پشم می باشد به طور عمده پارچه های معمول مصرفی در قلمکاری عبارتند از پارچه های ابریشمی، کرباس، متقال، ململ حاجی علی اکبری، چلوار و کتان بافت خارجی. مرغوبیت این نوع پارچه با یکدیگر تفاوت دارد. ریشه های اطراف، نظم در طرح، کیفیت پارچه، تمیزی کار، نوع رنگ مصرفی، سایز و چند مورد دیگر از عوامل قیمت گذاری این پارچه نفیس است.

سفره‌ی قلم کاری از محبوب ترین، کاربردی ترین و خوش قیمت ترین صنایع دستی اصفهان است این  سفره‌ی قلمکار که سراسر نقش‌ و‌ نگار است، می‌تواند نقش یک رومیزی زیبا را در خانه‌ی ما داشته باشد، یا اینکه به عنوان سفره‌ی هفت‌سین بهاری‌ قابل استفاده است،حتی می‌توان از آن به عنوان سفره‌ی غذاخوری استفاده کرد.

 

 

 

 

 

گرد آوری و تنظیم: https://rangvarang.com