مرجع تخصصی آموزش و دانلود
۰۹:۱۵:۰۳ ساعت:     
 یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲  برابر با  Sunday 10 December 2023 میلادی  و   27 جماد أول 1445 قمری
۹۲
13 فوریه 2017

در این مطلب ، رنگ وارنگ می خواهد اطلاعاتی را درباره روز ولنتاین با شما خوبان به اشتراک بگذارید. همانطور که می دانید روز ولنتاین (روز عشاق و یا روز عشق ورزی) مصادف با ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن‌ماه و بعضی سال‌ها ۲۶ بهمن‌ماه) در بعضی فرهنگها روز  ابراز عشق است. سابقه تاریخچه کامل و دقیق ولنتاین در دست نیست و آنچه از پیشینه روز ولنتاین می‌‌دانیم با افسانه درآمیخته است.

در سده سوم میلادی که مطابق می‌شود با اوایل شاهنشاهی ساسانی در ایران، در روم باستان  فرمانروایی  به نام کلودیوس دوم بوده است. کلودیوس عقاید عجیبی داشته است از جمله اینکه سربازی  خوب خواهد جنگید که مجرد باشد. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم قدغن می‌کند. کلودیوس به قدری بی‌رحم و فرمانش به اندازه‌ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را  نداشت اما کشیشی به نام والنتیوس (والنتاین)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان  جاری می‌کرد. کلودیوس دوم از این جریان خبردار می‌شود و دستور می‌دهد که والنتاین را به زندان  بیندازند. والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان می‌شود. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد  عشاق، با قلبی عاشق اعدام می‌شود… بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می‌دانند و از آن زمان نهاد و نمادی می‌شود برای عشق!

 

روایت دیگر درباره علت نام گذاری روز ولنتاین

 

روایت دیگر حاکی از آن است که ولنتاین یک مسیحی بوده که عاشق کودکان بوده اما از آنجایی که وی از پرستش خدایان سر باز می زده به زندان فرستاده می شود اما کودکان که به وی علاقه مند بودند دلتنگ وی شده و برای وی پیام های مهر آمیزی مینوشتند. این کودکان نامه ها را از لابه لای میله های زندان به درون سلول ولنتاین می انداختند. وی در سال ۱۴ فوریه ۲۶۹ پس از میلاد اعدام شد.

در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است. در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با ۲۹ بهمن، یعنی تنها ۳ روز پس از روز ولنتاین. این روز سپندارمذگان یا «اسفندارمذگان» نام داشته است. سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌‌کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می‌‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می‌‌کردند. اخیرا گروهی از دوستداران فرهنگ ایرانی پیشنهاد کرده اند که به منظور حفظ فرهنگ ایرانی سپندارمذگان به جای ولنتاین به عنوان روز عشق گرامی داشته شود.

سمبل های روز ولنتاین عبارتند از

گل رز،شکل یک قلب ساده و یا تیر خورده، تزئین شکلات و پختن انواع آن ، کیوپید(CUPID) کبوتر،قمری و مرغ عشق، تور، روبان قرمز ،علامت”X”، گره های عشق و…

در ادامه شما عزیزان را با نمونه هایی از تزئینات روز ولنتاین آشنا می کنیم.

 

 

 

 

گرد آوری و تنظیم: https://rangvarang.com

4.7/5 - (3 امتیاز)