مرجع تخصصی آموزش و دانلود
۰۹:۵۳:۱۵ ساعت:     
 پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳  برابر با  Thursday 30 May 2024 میلادی  و   22 ذو القعدة 1445 قمری
4060
16 فوریه 2017

نحوه کاشت و سبز کردن هسته مرکبات

 

 

در این مطلب شما را با دستورالعمل کلی برای کاشت  و سبز کردن هسته میوه ها  آشنا می کنیم. پس در صورت تمایل لطفا با ما همراه شوید.

ابتدا تعدادی هسته تازه را که از میوه خارج کرده اید آماده کنید. هسته ها  را بشویید. اگر می خواهید بیش از یک نوع مرکبات بکارید، هسته ها را جدا از هم نگه دارید. چند گلدان یا سینی کاشت را با قسمت های مساوی از خاک گلدان، کود گیاهی و پرلیت پرکنید. ظروفی که استفاده می کنید باید سوراخ تخلیه آب داشته باشند.هر بذر مرکبات را در عمق  ۱ سانتی متری بکارید. هر کدام را در یک گلدان کوچک قرادهید، یا اینکه در یک سینی وسیع آنها را با فاصله های ۷.۵ تا ۱۰ سانتی متریاز هم بکارید.خاک را با آب ،نم دار کنید. ظرف را با نایلون خوب بپوشانید.ظرف را درجایی که نور غیر مستقیم به آن برسد قراردهید. درجه ی حرارت اتاق بایستی ۲۱ درجه ی سانتی گراد باشد .دانه ها را هر چند وقت یک بار چک کنید و  به منظور حفظ رطوبت خاک، آن را مرطوب کنید. در ۳ تا ۶ هفته جوانه ها ظاهر می شوند.پوشش نایلونی را از ظرف بردارید. سپس گیاه را درمکانی آفتاب گیر که البته نور غیرمستقیم دریافت کند قراردهید.طوری آب دهید که خاک نم دار بماند و خیس هم نشود. بعد از ظهور ۳ برگ یا بیشتر ، گیاه را به داخل یک گلدان ۱۵ سانتی متری منتقل کنید.کم کم میزان نوردهی را افزایش دهید تا جایی که گیاهتان روزانه ۴ ساعت نور مستقیم دریافت کند.

 

این هم مراحل کار به صورت تصویری:

 

نحوه کاشت و سبز کردن هسته میوه ها

 

 

این موارد را رعایت کنید:

 

۱.از بهار تا پاییز، ۲بار در ماه، کود رقیق شده به گیاهتان بدهید.در طی زمستان کمتر به گیاهتان آب دهید.

۲.درصورتی که گیاهتان را در داخل منزل  پرورش می دهید، بایستی با هر بهار جایش را عوض کرده و در ظرف بزرگ تری قراردهید یا اینکه آن را درفضای بازی که از سرمای زمستان در امان است، بکارید.

۳.هسته های میوه نیازی به خیس کردن ندارند و  مستقیم توی دو سه سانتی متری خاک کاشته می شوند  ولی اگر مختصری خیس کنید و با احتیاط پوست خارجی هسته را  در بیاورید زودتر به  نتیجه می رسید.

۴.برای بهتر مرطوب ماندن می توانید از خاک ژله ای هم استفاده کنید .

 

**این نحوه کاشت هسته میوه است ولی در صورتی که برای کاشت سبزه بخواهید از هسته میوه استفاده کنید ،هسته ها را نزدیک به هم بکارید. و برای اینکه سبزه شما زودتر آماده شود، هسته ها  را ۴۸ ساعت در ظرف آب قرار بدهید تا کمی خیس بخورد و سپس پوست روی آن را جدا کنید ،سپس هسته را بکارید .( در ضمن مدت زمانی که طول می کشد تا هسته ها جوانه بزند متفاوت است از دو هفته تا دو ماه ، پس صبور باشید .)

 

 

گرد آوری و تنظیم: https://rangvarang.com

4.4/5 - (7 امتیاز)