مرجع تخصصی آموزش و دانلود
۲۰:۱۲:۳۲ ساعت:     
 پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳  برابر با  Thursday 25 July 2024 میلادی  و   18 محرم 1446 قمری
5344
5 آوریل 2017

ویژگی-نهال-خوب

 

 

 

پس از اینکه با توجه به شرایط محیطی و منطقه و عوامل اقتصادی،‌نوع و رقم میوه انتخاب شد،‌باید نسبت به تهیه نهال اقدام کرد. هر نهالی مناسب کشت در زمین اصلی نیست. احداث باغ ، نوعی سرمایه گذاری است.بدون شک یکی از ارکان اساسی احداث باغ و تولید تجاری میوه استفاده از نهال مرغوب، سالم، قوی و مطمئن از ارقام مختلف میوه جات اصلاح شده و پرمحصول برای هر منطقه می باشد. زیرا هر چند سایر شرایط در حد مطلوب تأمین شوند، احداث باغ با نهال های نامرغوب، ضعیف و غیرمطمئن از نوع رقم دلخواه کاری بیهوده و هدر دادن سرمایه محسوب می شود چون مدتی بعد از کاشت نهال ها ، یا بسیاری از آنها خشک خواهد شد و یا این نهال ها به درختانی ضعیف و رنجور تبدیل می شوند که از نظر رشد و میزان تولید محصول با درختان سالم از همان رقم قابل مقایسه نیستند همچنین ،بسیاری از باغداران پس از کشت نهال در سال بعد مجبور به واکاری می شوند که به نوعی از دست دادن زمان و سرمایه محسوب می شود. باید توجه داشت که  افزایش کیفیت میوه‌ها وقتی تحقق خواهد یافت که باغ‌های میوه با رعایت کامل اصول فنی و به‌کارگیری فنون جدید باغبانی و کاشت نهال‌های سالم و مرغوب و از واریته‌های اصلاح شده احداث و مدیریت شوند.
باتوجه به اینکه نهال درخت میوه پس از طی دوره بلوغ رویشی (معمولاً سه تا پنج سال) وارد مرحله باردهی می‌شود و در طول این مدت باغدار برای حفظ، تربیت و مراقبت درختان کاشته شده سرمایه زیادی را هزینه می‌کند،هرگونه ضعف یا آلودگی در نهالستان باعث کاهش رشد و ضعیف و رنجور شدن درختان حاصله در باغ شده و در نتیجه با نقصان تولید، باغدار متضرر می‌شود.
یک نهال استاندارد بایستی ویژگی های خاصی داشته باشد. . نهال باید دارای بالاترین کیفیت باشد .هنگام خرید نهال به نکات اشاره شده در زیر توجه داشته باشید:

۱-برای خرید نهال مورد نیاز خود ، دقت کامل داشته باشید و نهال های مرغوب و مطمئن را از نهالستان های دارای مجوز تهیه کنید. (نهال هایی که به روش سنتی کشت می شوند و در دکه ها و حاشیه خیابان ها فروخته می شوند، شناسنامه نداشته و سلامت و اصیل بودن آنها، بررسی و تأیید نشده است.)

 

۲- کاشت نهال در زمین اصلی با انجام امور ذیل ازسالم بودن گیاه مطمئن گردید:
الف)ریشه ها : دچار پیچ خوردگی ، تابخوردگی و گره خورده نباشند، ریشه ها را از نظر سوختگی ،سرما زدگی ، پوسیدگی و یا بیماری مورد بررسی قرار گیرند
ب) اندام هوایی : پوست نهال صدمه ندیده باشد ،آلوده به بیماری و حشرات نباشد و نهال ها سالم با الگو های رشد طبیعی و پربنیه و خوب باشند.
ج)نهال انتخابی باید پرریشه و چند شاخه بوده و ظاهری صاف و کشیده داشته باشد. نهالی که چند شاخه باشد ، بهتر و زودتر بار می دهد.

 

۳-نهال پیوندی باید دارای پایه و پیوندک مشخص باشد. عدم تطابق پایه و پیوندک نهالی نامتناسب را به‌وجود آورده و از بین رفتن آن را در پی خواهد داشت.

 

۴-از نظر سن نهال پیوندی باید یکساله (از زمان پیوند) و یا دو ساله (از زمان کاشت بذر در خزانه) سن داشته باشد. نهال های خیلی جوان و کمتر از یک سال و یا نهال های مسن و بیشتر از دو سال سن برای احداث باغ مناسب نیستند ولی گاهی برای واکاری درختان خشکیده در باغ احداث شده می توان از نهال های دو ساله نیز استفاده نمود.

 

 

۵- جوانه های روی تنه نهال به خصوص در دوسوم قسمت پایین تنه نهال بایستی سالم و قوی باشد تا بتواند پس از کاشت نهال در زمین اصلی و سربرداری آن شروع به فعالیت کرده و تعداد شاخه های لازم را در جهات مختلف تنها درخت تولید کند. معمولاً در نهال های مسن جوانه های قسمت پایین تنها نهال این حالت خود را از دست داده و پا به اصطلاح کور شده که باید از خرید آنها خودداری شود.

 

۶-نهال پیوندی باید ساقه ای عمودی داشته باشد و از محل پیوند به طور مستقیم به طرف بالا رشد کرده باشد و گره یا زاویه ای با پایه پیدا نکرده باشد به عبارت دیگر تنها نهال نسبت به سطح زمین عمود باشد.

 

۷-همچنین نهال مرغوب نهالی عاری از هرگونه آفت، بیماری، نماتد و علف‌های هرز انگل می  باشد و از هر نظر مورد تأیید کمیته فنی نظارت بر تهیه و توزیع نهال سازمان جهادکشاورزی بوده و دارای گواهی سلامت و بهداشت و کنترل کیفیت باشد.

 

باید توجه داشت که باغی که نهال سالم وبه دور از آلودگیها و بیماریها در آن کاشته شده باشد کود و سموم کمتری را نیاز دارد و مشکلاتش کمتر است. پس سعی کنیم با انتخاب نهال سالم و اصیل و رعایت مسائل فنی در احداث باغ ، درآمد بیشتری را کسب کرده و دوره برگشت سرمایه خود را کوتاه تر کنیم.

 

 

 

 

گرد آوری و تنظیم: https://rangvarang.com

4.4/5 - (5 امتیاز)