مرجع تخصصی آموزش و دانلود
۰۰:۵۴:۳۵ ساعت:     
 شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸  برابر با  Saturday 16 November 2019 میلادی  و   18 ربيع أول 1441 قمری
۴۳۴۳
۲۱ آذر ۱۳۹۵

روش صحیح فریز (منجمد)کردن انواع گوشت

 

 

 

روش نگهداری مواد غذایی به طریق انجماد اساسا برای انواع گوشت مطرح بوده است و بعد از آن حبوبات و سبزی‌ها قرار می‌گیرند. اما متاسفانه امروزه بسیار دیده می‌شود که غذاهای مختلف دیگر مثل غذاهای اضافه، شیرینی‌ها یا حتی شیر را هم فریز می‌کنند. مساله اینجاست که از حالت انجماد خارج کردن این مواد بسیار مهم است زیرا انجام نادرست این کار می‌تواند بر کیفیت مواد غذایی تاثیر بگذارد.

در حالت انجماد کریستال‌های یخی به وجود می‌آید و اگر این کریستال‌های یخی به سرعت از حالت انجماد بیرون آمده و شکننده شوند، بافت ماده غذایی را به شدت تخریب می‌کنند. مثلا در مورد گوشت، اگر آن را زیر آب نگه داریم تا از حالت انجماد بیرون بیاید، بافت گوشت را تخریب کرده و همین موضوع باعث می‌شود بسیاری از مواد مغذی که خارج شده و این ماده غذایی ارزش خود را از دست بدهد. از طرف دیگر، احتمال دارد آلودگی‌هایی که روی سطح ماده غذایی است به داخل ماده غذایی نفوذ کنند و در نتیجه سبب عفونی شدن قسمت‌های عمیق‌تر ماده غذایی شوند. این مطلب در مورد گوشت بود اما مسلم است در مورد غذاهای دیگر مثل شیرینی چون روغن و لبنیات دارند، می‌توانند تا حدود زیادی تحت تاثیر تخریب بافت ماده غذایی و اکسیداسیون قرار ‌گیرند و ممکن است چربی‌های آنها از حالت طبیعی خارج شود.

بهترین روش برای خارج کردن مواد غذایی به خصوص گوشت از حالت انجماد، قرار دادن ماده غذایی چند ساعت قبل از مصرف در یخچال است تا خروج از انجماد آهسته‌تر صورت گیرد.

توجه داشته باشید که گوشت سفید مثل مرغ و ماهی در اثر انجماد نسبت به گوشت قرمز آسیب پذیرتر است. درادامه روش صحیح فریز (منجمد)کردن انواع گوشت به همراه مدت زمان مناسب نگهداری در فریزر را باهم مرور می کنیم.

 

 جگر، دل، قلوه، سیرابی، مغز و زبان و پاچه  : در ظروف مخصوص می توانید بین ۳ تا ۴ ماه قابل نگهداری کنید.

 

گوشت فیله و راسته: با ضخامت ۲ سانتیمتر به مدت ۸ تا ۱۰ ماه می توانید نگهداری کنید. برای اینکه قطعات گوشت به یکدیگر  نچسبند بهتر است در فاصله آنها ورقه های پی اتیلن یا آلومینیومی دهید.

 

گوشت گاو: در قطعه های درشت و پاک شده در بسته بندی های مناسب و خالی از هوا به مدت ۱۰ تا۱۲ ماه می توانید نگهداری کنید.

 

گوشت گوساله: در قطعه های ۲/۵ کیلویی تمیز و بسته بندی شده ۱۰ تا ۱۲ ماه سالم می مانند.

 

گوشت چرخ کرده: در بسته بندی های مناسب به مدت ۱ تا ۲ ماه می توان نگهداری کرد.

 

مرغ: پس از تمیز کردن، مرغ را در بسته بندی مناسب قرار دهید و پس از خارج نمودن هوای داخل بسته،در آن را محکم ببندید و در فریزر قرار می دهند. مدت نگهداری و حفظ کیفیت ۱۲ ماه است. برای خارج کردن مرغ از حالت انجماد آن را ۸ ساعت قبل از مصرف در هوای اتاق قرار دهید و یا مرغ یخ زده از کیسه خارج کنید و آن را در یخچال بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت قرار دهید.

 

دل و جگر و سنگدان مرغ: پس از شستن در آب سرد و تمیز کردن آنها را در بسته بندی های مناسب تا ۳ ماه می توانید نگهداری کنید.

 

بوقلمون و غاز و اردک: پس از تمیزکردن آنهارا در بسته بندی مناسب قراردهید و بعد از خارج نمودن هوای داخل بسته بندی،در آن را محکم ببندید تا از نفوذ بخارآب و هوای خارج مصون بماند سپس فریزر نمایید. مدت نگهداری و حفظ کیفیت ۴ تا ۶ ماه برای اردک، ۱۰ تا ۱۲ ماه برای بوقلمون و ۳ تا ۴ ماه برای غاز است.

 

ماهی ها: ماهی ها را به شکل کامل یا به صورت تکه تکه می توان  بسته بندی و منجمد کرد. برای بسته بندی کردن ماهی بهتر است بین تکه های آن کاغذ روغنی قرار دهید تا به یکدیگر نچسبند. بسته بندی قطعات ماهی باید طوری باشد که هیچگونه هوایی به داخل آن نفوذ نکند و هیچ بویی از داخل بسته بندی به خارج راه پیدا نکند. بسته بندی  ها را باید  کاملا از هوا خالی و سر آنها به خوبی محکم کنید.

 

ماهی قزل آلا: ماهی های پرچرب مانند ماهی قزل آلا مدت کم تری قابل نگهداری هستند و بین ۴ تا ۶ ماه می توان آنها را در فریزر نگه داشت.

 

ماهی سفید: تمیز شده در بسته بندی های مناسب به مدت ۶ تا ۹ ماه قابل نگهداری هستند.

 

سوسیس: در بسته بندی تا یک کیلو گرم بین ۳ تا ۴ ماه قابل نگهداری هستند.

 

کالباس: به شکل بریده شده در قسمت های کوچک ۳ تا ۴ ماه قابل نگهداری هستند.

 

 

 

 

 

گرد آوری و تنظیم: https://rangvarang.com