مرجع تخصصی آموزش و دانلود
۱۲:۰۶:۲۵ ساعت:     
 یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹  برابر با  Sunday 31 May 2020 میلادی  و   8 شوال 1441 قمری
۱۰۱
16 نوامبر 2017

باغ پرندگان اصفهان

 

 

 

رنگ وارنگ در این مطلب  قصد دارد شما را با باغ پرندگان اصفهان که یکی از جاذبه های گردشگری و تفریحی اصفهان  و همچنین از مراکز علمی و آموزشی محسوب می شود، بیشتر آشنا کند. باغ پرندگان اصفهان یکی از جاذبه های  تفریحی  و دیدنی  اصفهان است که  در سال ۱۳۷۵ به همت شهرداری اصفهان در ۴ کیلومتری غرب پل وحید در حاشیه زاینده رود و در انتهای پارک طبیعی ناژوان اصفهان احداث گردیده در حدود ۴ کیلومتری غرب پل وحید اصفهان با مساحتی بالغ بر  ۵۵۰۰۰ مترمربع از جاذبه های تفریحی شهر اصفهان است. از نظر طراحی در سطح کشور در نوع خود بی نظیر است و  از معدود باغ های پرندگان در خاورمیانه می باشد. در صورت تمایل با این مطلب همراه شوید.

 

 

 

مساحت باغ پرندگان اصفهان

محوطه داخلی باغ پرندگان اصفهان با وسعت ۱۷ هزار متر مربع چنان زیبا فضا سازی شده است که علاوه بر تامین نیازهای زیست محیطی پرندگان، منظره ای زیبا و دلپذیر را جهت علاقمندان فراهم کرده است . پوشش توری سقف باغ پرندگان با مساحت ۴۰ هزار متر مربع بر روی ۱۶ ستون فلزی متحرک به ارتفاع ۳۲-۲۵ متر نصب شده است .

 

گونه های موجود در  باغ پرندگان اصفهان

 

در این مجموعه در حدود ۴۰۰۰ قطعه در۱۳۰ گونه وجود دارد و به تدریج گونه های جدیدی به این مجموع افزوده خواهد شد و این رقم فزونی خواهد یافت. این پرندگان از ایران و دیگر کشورهای جهان مانند استرالیا، اندونزی، چین و تانزانیا گردآوری شده‌اند. تراکم گونه ای پرندگان باغ متفاوت است و این اختلاف بستگی به میزان امکان جمع آوری پرندگان و سازگاری آنها با شرایط محیطی حاکم دارد به طوریکه تعداد پرندگان متعلق به برخی از گونه ها صرفا یک جفت می باشد.

در باغ پرندگان اصفهان زیستگاه های متفاوتی بسته به شرایط زندگی طبیعی پرندگان برای آنها در نظر گرفته شده است. به همین دلیل در آن شاهد پنج محیط متفاوت برای پرندگان هستید. این محیط ها عبارتند از:  برکه ها، قفس های شیشه ای، صخره ها، فضای سبز جنگلی و قفس های فلزی برای مثال برکه های باغ جهت پرندگان آبچر نظیر اردک ها، فلامینگوها و … قفس های شیشه ای برای پرندگانی که در آب و هوای اصفهان امکان زیست ندارند نظیر انواع طوطی ها، توکان ها و… صخره ها برای پرندگان مناطق سنگلاخی و بیابانی نظیر کبک، و تیهو ، بلدرچین ها و…فضاهای سبز و پر درخت جهت پرندگان مناطق جنگلی مانند طاووس ها ،قرقاول ها و … و قفس های فلزی برای پرندگانی که به دلایل مختلف امکان رهائی آنها در باغ وجود ندارد در نظر گرفته شده است.

 

 

واحدهای آموزشی علمی و تحقیقاتی باغ پرندگان اصفهان

 

باغ پرندگان اصفهان علاوه بر داشتن جاذبه های تفریحی دارای واحدهای آموزشی علمی و تحقیقاتی نیز می باشد واحدهای تخصصی فعال در باغ پرندگان اصفهان عبارتند از :

ـ واحد تکثیر : در این بخش شرایط و امکانات مناسب جهت تخمگذاری و جوجه درآوری پرندگان فراهم می گردد. نگهداری از جوجه های تکثیر یافته تا مرحله رسیدن به سن خاص جهت رهاسازی در باغ پرندگان به عهده این بخش می باشد.

ـ واحد تغذیه : گونه های مختلف پرندگان نیازهای غذائی متفاوتی دارند به علاوه منبع تامین این نیازها نیز در هر گونه متفاوت می باشد. برخی از پرندگان میوه خوار، برخی دانه خوار، برخی گوشتخوار و برخی همه چیز خوار می باشند. در این بخش نیازهای پرندگان بر اساس جداول احتیاجات غذائی برآورده می گردد.

– واحد تاکسیدرمی : تاکسیدرمی به معنای فن نگهداری درازمدت پیکر جانوران است. در این بخش پس از پوست کنی لاشه و چربی زدائی از پوست و همچنین پرآرائی، قالبی به اندازه بدن پرنده تهیه و پس از اسکلت بندی پوست پرنده روی این قالب کشیده می شود.

 

 

دیگر واحدهای آموزشی

 

ـ و احد کلینیک و بهداشت : پرندگان بیمار پس از تشخیص بیماری وارد این بخش می شوند و پس از معاینه کامل بر اساس نظر دامپزشک باغ پرندگان و تجارب کارشناس مربوطه درمان می شوند. ضد عفونی و بهداشت کلیه قسمت های باغ به عهده این بخش می باشد. واکسیناسیون ماهانه پرندگان علیه بیماری نیوکاسل نیز از وظایف این بخش است.

ـ واحد قرنطینه : باغ پرندگان پذیرای پرندگانی است که توسط افراد دوستدار پرنده به باغ اهدا می شود. علاوه بر این در دوره های زمانی مختلف بسته به نیاز، پرندگان جدیدی خریداری می گردد. جهت کنترل بیماری ها و جلوگیری از گسترش آنها در این مجموعه، پرندگان تازه وارد ابتدا به مدت ۱۴-۱۰ روز وارد قرنطینه می شوند و پس از انجام آزمایشات لازم در صورت سلامتی وارد باغ پرندگان می گردند.

واحد کلینیک و بهداشت : پرندگان بیمار پس از تشخیص بیماری وارد این بخش می شوند و پس از معاینه کامل بر اساس نظر دامپزشک باغ پرندگان و تجارب کارشناس مربوطه درمان می شوند. ضد عفونی و بهداشت کلیه قسمت های باغ به عهده این بخش می باشد. واکسیناسیون ماهانه پرندگان علیه بیماری نیوکاسل نیز از وظایف این بخش است.

ـ واحد قرنطینه : باغ پرندگان پذیرای پرندگانی است که توسط افراد دوستدار پرنده به باغ اهدا می شود. علاوه بر این در دوره های زمانی مختلف بسته به نیاز، پرندگان جدیدی خریداری می گردد. جهت کنترل بیماری ها و جلوگیری از گسترش آنها در این مجموعه، پرندگان تازه وارد ابتدا به مدت ۱۴-۱۰ روز وارد قرنطینه می شوند و پس از انجام آزمایشات لازم در صورت سلامتی وارد باغ پرندگان می گردند.

 

 

 

 

 

 

گرد آوری و تنظیم: https://rangvarang.com