مرجع تخصصی آموزش و دانلود
۱۸:۵۲:۱۰ ساعت:     
 دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸  برابر با  Monday 9 December 2019 میلادی  و   11 ربيع ثاني 1441 قمری
۵۸۴
۲ بهمن ۱۳۹۶

با آموزش بافت پایه کوتاه از بخش هنری سایت رنگ وارنگ در خدمت شما علاقمندان به هنر بافتنی هستیم. پایه کوتاه اولین و کوتاه ترین پایه است که به اندازه یک زنجیره بلندی دارد و به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرد. برای شروع بافت پایه کوتاه باید از زنجیره دوم شروع کنید چون ارتفاع پایه کوتاه  یک زنجیره است و شما باید در اول هر رج یک زنجیره ببافید بعد پایه ها را شروع کنید.علامت پایه کوتاه بر روی نقشه به صورت +  و در بعضی مواقع به صورت   ͯ نشان داده می شود. با آموزش بافت پایه کوتاه در  ادامه مطلب که به صورت توضیح و تصاویر مرحله ای است،  همراه شوید.

 

 

 

 

 

 

انواع بافت پایه کوتاه

۱.پایه کوتاه مستقیم OX  : پایه کوتاه مستقیم را به صورت رفت و برگشت و یا بر روی دایره می توان بافت.

 

۲.پایه کوتاه مدور یا وارونه ~X : برای بافتن پایه کوتاه مدور یا برعکس که برای لبه کارها به عنوان مثال برای لبه کلاه و کیف مورد استفاده قرار می گیرد. پایه کوتاه را از روی کار و از چپ به راست می بافیم به این ترتیب که قلاب را به داخل دانه قبلی فرو کرده و پایه کوتاه را به سمت راست ادامه می دهیم و بافت برجسته ای ایجاد می شود که به بافت خرچنگی هم معروف است.

 

 

مراحل انجام بافت پایه کوتاه

 

۱.به تعداد  مورد نیاز زنجیره  بزنید.

۲.قلاب را وارد دومین زنجیره کنید و از آن عبور دهید.

۳.نخ را ازعقب روی قلاب آورده،با قلاب گرفته واز درون زنجیره بیرون بکشید.

۴.حالا ۲ تا حلقه روی قلاب تشکیل شده ،مجددانخ را گرفته و از داخل ۲تا حلقه عبور دهید.

۵.در نهایت یک عدد پایه کوتاه بافته اید و یک حلقه جدید هم برروی قلاب باقی می ماند .مجددا قلاب را وارد زنجیره بعدی کرده و مراحل بالا را تکرار کنید.تا به انتهای کار برسید.

۶.وقتی به انتهای کار رسیدید، برای رفتن به رج بعد، ابتدا یک زنجیره بزنید (معادل یک پایه کوتاه) و کار را بچرخانید. از خانه اول شروع کنید و در هر خانه یک پایه کوتاه بزنید.

 

 

 

 

تفاوت پایه کوتاه با زنجیره مخفی (کوک شل / بافت نامرئی)

 

برای زدن پایه کوتاه اول نخ را از فاصله بین دو پایه رج قبل بیرون می آوریم،بعد دوباره نخ را با قلاب گرفته و از توی دو حلقه روی قلاب بیرون می کشیم یعنی در دو مرحله انجام می دهیم اما تو زنجیره مخفی در یک مرحله نخ را با قلاب گرفته و هم از فاصله بین دو پایه رج قبل و هم از توی حلقه روی قلاب بیرون می کشیم.اگر این دو بافت را انجام دهید مشاهده می کنید ، شلالها کوتاهتر از پایه های کوتاه هستند.

 

 

تمرین

۱۵ سانت زنجیره بزنید و روی زنجیره پایه کوتاه ببافید حداقل ۴ رج ببافید.مواظب باشید در هر رج تعداد پایه ها کم و زیاد نشود.

با این تمرین شما زنجیره و پایه کوتاه را تمرین می کنید.

 

 

 

گرد آوری و تنظیم: https://rangvarang.com