مرجع تخصصی آموزش و دانلود
۱۱:۰۸:۱۶ ساعت:     
 پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳  برابر با  Thursday 30 May 2024 میلادی  و   22 ذو القعدة 1445 قمری
1162
3 سپتامبر 2016

 

بخور-پوست

 

یکی ازراه های پاک کردن پوست بخوردادن آن است که با این کار منافذ پوست باز می شود و برای تغذیه ازماسک های مناسبی آماده می گردد. در واقع بخور باعث پاک سازی عمیق منافذ پوست و خون رسانی بهتر به آن می شود و چربی و ذرات اضافی پوست را از بین می برد.

بعد ازعمل بخور، می توان دانه های سرسیاه جوش های صورت را فشار داد ، این کار باید درنهایت دقت و با دستمال کاغذی تمیزانجام گیرد و نباید برای این کار از ناخن ها استفاده کرد.بُخور و کمپرس از راههای مناسب برای صاف کردن پوست هستند.

برای بُخور دادن، دو لیتر آب را در یک ظرف تمیز بجوشانید. اگر پودر بخور گیاهی مثل پودر گل بابونه یا گل ختمی دارید، دو قاشق سوپ خوری از آن را در ظرف آب جوش ریخته و ظرف را از روی حرارت بردارید.سپس سر خود را بالای ظرف آب بگیرید و یک حوله ی تمیز روی سر خود بیندازید.زمان بُخور برای پوستهای معمولی و چروک دار ۵ دقیقه و برای پوستهای چرب ۵ تا ۱۰ دقیقه است. اگر از پودر بُخور استفاده نکردید(یعنی فقط با آب)،مدت زمان طولانی تری پوست خود را بُخور دهید.

 

کمپرس:

برای پوستهای خشک و حساس روش بسیار مناسبی است. برای کمپرس مثل بُخور، آب را بجوشانید و پودر بُخور را به آن اضافه کنید. ۵ دقیقه صبر کنید. سپس محلول مذکور را صاف کرده و حوله ی تمیزی را به این محلول آغشته کنید و این حوله را ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید. (یادتان نرود که دو تا سوراخ برای جای چشمها در حوله باز کنید) می توانید بلافاصله پس از کمپرس داغ از کمپرس سرد نیز استفاده کنید. این عمل برای درمان جوش و التهاب پوست بسیار مفید است.
بهتر است در زمان استفاده از کمپرس تمرکز داشته باشید و آرام و عمیق نفس بکشید.جوش های صورت را تا حد امکان با دست لمس نکنید و درمورد انواع عفونی آن اجازه دهید تا جوش ها خشک شوند و سپس آنها را فشاردهید. پوست را به یکی ازروش های زیربخور می دهند.

 

بخور بخار آب :

این بخور را می توان همیشه و درهمه جا انجام داد . به این صورت که پوست را درمعرض بخار آب قراردهید . ولی مواظب باشید که بخار پوست شما را نسوزاند. با این کارآلودگی ها وچربی ها وسلول های شاخی ازسطح پوست تمیزمی شود و پوست شما  مرطوب می گردد و درمرطوب بودن مانع ایجاد چین وچروک ها می شود . بعداز این بخور می توان ازماسک استفاده کرد.

 

بخورگل ختمی و بابونه:

این بخورعلاوه بر اینکه باعث تمیزی و مرطوب شدن پوست می گردد ، باعث ضد عفونی و روشن شدن و شادابی پوست نیزمی شود .بهترین کاری که می توان بعد از این بخور، علاوه براستفاده ازانواع ماسک ها انجام داد ، استفاده ازروغن زیتون و در صورت داشتن جوش درروی صورت ،از آب لیموترش است که باید به کمک پنبه ، مخلوط روغن زیتون و آب لیموترش  را روی پوست بمالید و پس ازسی دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید.

به این ترتیب که مقداری گل ختمی و گل بابونه ( گل ختمی دو برابر گل بابونه) را در ظرف آب جوش می ریزیم و سپس در ظرف را به مدت ده دقیقه می بندیم تا با حرارت ملایم دم بکشد و سپس در ظرف را برمی داریم و یک پارچه کلفت روی سر خود و ظرف می اندازیم و همین طورکه صورتمان بالای ظرف و در معرض بخارها قرار دارد با کمک دو انگشت دستمان پوست صورت را ماساژ می دهیم و این عمل را چند بار تکرار می کنیم. در فاصله بین تکرارها می توان استراحت کرد.

 

گرد آوری و تنظیم: https://rangvarang.com

Rate this post