مرجع تخصصی آموزش و دانلود
۰۵:۱۶:۲۶ ساعت:     
 شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹  برابر با  Saturday 23 January 2021 میلادی  و   9 جماد ثاني 1442 قمری
۴۰۹
17 دسامبر 2016

نحوه کوددهی به کاکتوس

 

 

کاکتوس ها نیز مانند سایر گیاهان برای رشد و نمو مطلوب و گلدهی به موقع نیازمند عناصر مختلفی هستند.

برای تقویت کاکتوس های خود بهتراست از کودهای مایع و یا از کود های محلول کامل ،استفاده کنیدکودهایی که ازت آنها در نسبت ازت ، فسفر ،پتاسیم (N.P.K)پایین تر باشد یعنی اینکه عموما برابری این ۳عنصر برای کاکتوس مناسب نیست ، در نتیجه پتاسیم باید بالاتر باشد و ازت پایین تر(به میزان  خیلی خیلی ناچیز و یا صفر) اگر کود مورد استفاده دارای نیتروژن  (N) باشد باعث رشد طولی کاکتوس شده و علاوه برآن که کاکتوس را دفرمه می کند،آن را مستعد بیماری می کند.

نکته : مقدار پتاس و فسفر بستگی به مقدار آهک دارد باید تراز تعادل آن را حفظ نمود پتاس ، اسکلت گیاه و تیغها را تقویت می کند و فسفر در گلدهی و باردهی و میوه دهی گیاه اهمیت دارد.

لازم به ذکر از کود های حیوانی زمانی می توان  استفاده  کرد که کشت به صورت زمینی و بیرون از گلدان باشد اگر می خواهید کود حیوانی استفاده کنید توجه داشته باشید که کامل پوسیده شده و با قارچ کشها گند زدایی شده باشد.

کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد می شوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده می شوند.

 

 

 

گرد آوری و تنظیم: https://rangvarang.com