مرجع تخصصی آموزش و دانلود
۰۰:۴۸:۰۰ ساعت:     
 سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸  برابر با  Tuesday 22 October 2019 میلادی  و   22 صفر 1441 قمری
۳۳۳
۵ مهر ۱۳۹۶

علائم آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن

 

 

اگر می خواهید با نشانه ها و علائم آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن آشنا شوید با این مطلب از سایت رنگ وارنگ همراه شوید. در ابتدا باید بدانید که از پوشک گرفتن کودک ، نیازمند صبر شما و به کار بردن مهارتهای مهمی است .توجه داشته باشید که قبل از هر گونه تلاش برای انجام این کار توجه به آمادگی جسمانی و روانی فرزندتان برای از پوشک گرفتن  اهمیت دارد. چراکه تا زمانی که کودک شما توانایی کنترل مثانه‌اش را به دست نیاورد، نمی‌توانید این آموزش‌ها را شروع کنید. از طرف دیگر آمادگی روانی هم مهم است. نباید به قیمت مضطرب کردن و دادن عذاب وجدان به او، فرزندتان را از پوشک جدا کنید. کودکی که  هر زمان که اراده کرد می‌تواند در پوشکش اجابت مزاج کند، اغلب در برابر جدا شدن از این حاشیه امن مقاومت می‌کند .

اگر زمان و نحوه  آموزش صحیح نباشد ،کودک  با از دست دادن پوشکش، صاحب ترس‌ها، اضطراب‌ها و وسواس‌هایی می‌شود که به سادگی از زندگی‌اش بیرون نمی‌روند. در ادامه اطلاعات مفیدی را درباره زمان از پوشک گرفتن و همچنین نشانه ها و علائم آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن را  با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

 

 

 

زمان مناسب برای از پوشک گرفتن کودک

دستگاه عصبی کودک قبل از ۲ سالگی  آن قدر کامل نیست که بتواند زمان توالت رفتن خود را کنترل کند. پس هرگز کودک‌تان را وادار به انجام کاری نكنید که با آن احساس راحتی نمی‌كند. اجبار و عجله در آموزش می‌تواند نتایج عکس بدهد. اگر این کار را زودتر از آمادگی فرزندتان شروع کنید مجبور می شوید آن را نیمه کاره رها کنید و مدتی بعد دوباره از سر بگیرید . در ضمن  با انتخاب زمان نامناسب برای شروع از پوشک گرفتن ، مدت یادگیری را طولانی تر می کنید. هر بچه‌ای در یک مقطعی توانایی‌های جسمی و روانی لازم برای کنترل دفع ادرار و مدفوع را کسب می‌کند . این توانایی‌ها معمولا بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی نمایان می‌شوند. هر چه آموزش از پوشک گرفتن کودک دیر‌تر شروع شود کودک آمادگی بیشتری دارد و بهتر با این مسئله کنار می‌آید و یادگیری سریع تر به انجام می رسد.

برای نتیجه بهتر پیش از هر تصمیمی ابتدا به دنبال نشانه‌ها و علائم اشتیاق برای کنار گذاشتن پوشک در کودک‌ تان باشید و برای شروع آموزش عجله نکنید. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که سن معمولی برای از پوشک گرفتن کودک سن دو سالگی است ولی اگر کودکی  علایم آمادگی از پوشک گرفتن را دارد در هرسنی  حتی زیر دو سال هم می توانید اقدام به انجام این کار بکنید . به طور معمول دختران سریع تر از پسران از پوشک گرفته می شوند. به دلیل اینکه پوشک کردن دختر بچه ها از ۲ سالگی به بعد او را مستعد عفونت ادراری می کند توصیه می شود این آموزش را برای دختر ها جدی تر  شروع کرده و ادامه دهید.

 

نشانه ها و علائم آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن

 

بعضی از این علایم اگر در کودک شما بروز پیدا کرد نشان دهنده رشد جسمی، رفتاری و روان‌شناختی و در یک کلمه آمادگی اوست . این علایم و نشانه ها عبارتند از:

 

۱. کودک از پوشک کردن فرار می کند .

 

۲. هنگام پوشک کردن گریه و مقاومت می کند یا اینکه پوشک خودش را باز می کند .

 

۳. ابراز نارحتی کودک از پوشک آلوده خود، و درخواست برای تعویض آن با ایماء و اشاره.

 

۴. کودک می تواند در حدود ۲ تا ۵ دقیقه می تواند به آرامی در یک وضعیت بنشیند.

 

۵. نسبت به دستشویی رفتن والدین کنجکاوی نشان می دهد .

 

۶. قادر به بالا و پایین کشیدن شلوارش می باشد.

 

۷. توانایی فهمیدن دو کار را به صورت همزمان دارد.

 

۸. وقتی که کودک را سر پا می گیریم دستشویی می کند ( این یعنی اسفنگترهایش ارادی شده اند )

 

۹. خشک و تمیز نگه داشتن پوشک برای ساعات طولانی (در حدود ۳ ساعت ) . این معنی است که عضلات مثانه اش به اندازه ای قوی هستند که بتواند ادرارش را نگه دارند.

 

۱۰. زمان دفع مشخص و منظمی داشته باشد و بتواند حرکات روده‌ای را تا حدودی کنترل کند.

 

 

 

 

 از پوشک گرفتن کودک

 

 

۱۱. وقتی شکمش کار می‌کند از ظاهرش مشخص باشد، مثلا سکوت کند، جای خلوتی برود یا حالت چهره‌اش تغییر کند. این نشان می‌دهد او نسبت به کاری که می‌کند تا حدودی آگاه است.

 

۱۲. در هنگام راه رفتن و یا حتی دویدن می تواند تعادل خود را حفظ کند.

 

۱۳. تمایل دارد تا در کارهایش مستقل عمل کند.

 

۱۴. در صورت انجام یک کار جدید به خود افتخار می کند.

 

۱۵. قادر به ادای کلماتی برای ادرار و مدفوع می باشد که شما متوجه آنها می شوید.

 

۱۶. می داند هر چیز باید سرجای خودش قرار گیرد.

 

 

سایر  علائم آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن

 

۱۷. نسبت به آموزش توالت کردن مقاومت و یا مخالفتی نشان نمی دهد.

 

۱۸. در هر بار ادرار کردن مقدار قابل ملاحظه ای مایع دفع می کند.

 

۱۹. می تواند دستشویی اش را تا زمانی که به لگن می رسد نگه دارد.

 

۲۰. قادر به پیروی از راهنمایی های ساده می باشد. مثلاً اگر به او بگویید آن توپ را به من بده، آن را انجام می دهد.

 

 

گرد آوری و تنظیم: https://rangvarang.com