محل تبلیغ شما !
محل تبلیغ شما!
محل تبلیغ شما !
محل تبلیغ شما!
محل تبلیغ شما!

علایم و نشانه های آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن:

علایم و نشانه های آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن

 

 

 

از پوشک گرفتن کودک ، نیازمند صبر شما و به کار بردن مهارتهای مهمی است اما قبل از هرگونه تلاش برای انجام این کار توجه به آمادگی جسمانی و روانی فرزندتان برای از پوشک گرفتن  اهمیت دارد. چراکه تا زمانی که کودک شما توانایی کنترل مثانه‌اش را به دست نیاورد، نمی‌توانید این آموزش‌ها را شروع کنید. از طرف دیگر آمادگی روانی هم مهم است  شما نمی‌توانید به قیمت مضطرب کردن و دادن عذاب وجدان به او، فرزندتان را از پوشکش جدا کنید.کودکی که می‌تواند هر زمان که اراده کرد در پوشکش اجابت مزاج کند، اغلب در برابر جدا شدن از این حاشیه امن مقاومت می‌کند و اگر درست آموزش نبیند با از دست دادن پوشکش، صاحب ترس‌ها، اضطراب‌ها و وسواس‌هایی می‌شود که به سادگی از زندگی‌اش بیرون نمی‌روند.

پیش از ۲ سالگی دستگاه عصبی کودک آن قدر کامل نیست که بتواند زمان توالت رفتن خود را کنترل کند. پس هرگز کودک‌تان را وادار به انجام کاری نكنید که با آن احساس راحتی نمی‌كند. اجبار و عجله در آموزش می‌تواند نتایج عکس بدهد. اگر این کار را زودتر از آمادگی فرزندتان شروع کنید مجبور می شوید آن را نیمه کاره رها کنید و مدتی بعد دوباره از سر بگیرید ضمن اینکه با انتخاب زمان نامناسب برای شروع از پوشک گرفتن مدت یادگیری را  طولانی تر می کنید . هر بچه‌ای در یک مقطعی توانایی‌های جسمی و روانی لازم برای کنترل دفع ادرار و مدفوع کسب می‌کند و معمولا این توانایی‌ها بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی نمایان می‌شوند، هر چه آموزش دیر‌تر شروع شود کودک آمادگی بیشتری دارد و بهتر با این مسئله کنار می‌آید و یادگیری سریع تر به انجام می رسد پس برای نتیجه بهتر پیش از هر تصمیمی ابتدا به دنبال نشانه‌ها و علائم اشتیاق برای کنار گذاشتن پوشک در کودک‌ تان باشید و برای شروع آموزش عجله نکنید.البته به این نکته هم توجه داشته باشید که سن معمولی برای از پوشک گرفتن کودک سن دو سالگی است ولی اگر کودکی  علایم آمادگی از پوشک گرفتن را دارد در هرسنی  حتی زیر دو سال هم می توانید اقدام به انجام این کار بکنید البته معمولاً دختران سریع تر از پسران از پوشک گرفته می شوند و به دلیل اینکه پوشک کردن دختر بچه ها از ۲ سالگی به بعد او را مستعد عفونت ادراری می کند توصیه می شود این آموزش را برای دختر ها جدی تر  شروع کرده و ادامه دهید.

بعضی از این علایم اگر در کودک شما بروز پیدا کرد نشان دهنده رشد جسمی، رفتاری و روان‌شناختی و در یک کلمه آمادگی اوست ( اما شرایط دیگری که گفته خواهد شد نیز باید کنار این علایم باشد تا شرایط مناسب جهت آموزش فراهم شود )این علایم و نشانه ها عبارتند از:

 

۱.کودک از پوشک کردن فرار می کند .

 

۲.هنگام پوشک کردن گریه و مقاومت می کند یا اینکه پوشک خودش را باز می کند .

 

۳.اظهار ناراحتی کودک از پوشک آلوده خود، و درخواست تعویض آن با ایماء و اشاره.

 

۴.در حدود ۲ تا ۵ دقیقه می تواند به آرامی در یک وضعیت بنشیند

 

۵.نسبت به دستشویی رفتن والدین کنجکاوی نشان می دهد .

 

۶.قادر به بالا و پایین کشیدن شلوارش می باشد.

 

۷.توانایی فهمیدن دو کار را به صورت همزمان دارد.

 

۸.وقتی که کودک را سر پا می گیریم دستشویی می کند ( این یعنی اسفنگترهایش ارادی شده اند )

 

۹.خشک و تمیز نگه داشتن پوشک برای ساعات طولانی که به این معنی است که عضلات مثانه اش به اندازه ای قوی هستند که بتواند ادرارش را نگه دارند.

 

۱۰.زمان دفع مشخص و منظمی داشته باشد و بتواند حرکات روده‌ای را تا حدودی کنترل کند.

 

۱۱.وقتی شکمش کار می‌کند از ظاهرش مشخص باشد، مثلا سکوت کند، جای خلوتی برود یا حالت چهره‌اش تغییر کند. این نشان می‌دهد او نسبت به کاری که می‌کند تا حدودی آگاه است.

 

۱۲.در هنگام راه رفتن و یا حتی دویدن می تواند تعادل خود را حفظ کند.

 

۱۳.تمایل دارد تا در کارهایش مستقل عمل کند.

 

۱۴.در صورت انجام یک کار جدید به خود افتخار می کند.

 

۱۵.قادر به ادای کلماتی برای ادرار و مدفوع می باشد که شما متوجه آنها می شوید.

 

۱۶.می داند هر چیز باید سرجای خودش قرار گیرد.

 

۱۷.نسبت به آموزش توالت کردن مقاومت و یا مخالفتی نشان نمی دهد.

 

۱۸.در هر بار ادرار کردن مقدار قابل ملاحظه ای مایع دفع می کند.

 

۱۹.می تواند دستشویی اش را تا زمانی که به لگن می رسد نگه دارد.

 

۲۰.قادر به پیروی از راهنمایی های ساده می باشد. مثلاً اگر به او بگویید آن توپ را به من بده، آن را انجام می دهد.

 

 

گرد آوری و تنظیم: http://rangvarang.com