در حال حاضر تبلیغی وجود ندارد!

آشنایی با شوره سر و راههای کنترل و درمان آن:

 

شوره سر و انواع آن

 

 

افراد زیادی در دوران های مختلفی از زندگی خود به ویژه در دوران بلوغ شوره سر را تجربه می کنند. شوره سر مشکلی  است که اگر درمان نشود علاوه بر جلوه بد، ریزش شدید مو را به دنبال خواهد داشت و ممکن است به صورت دائمی وجود داشته باشد و سبب ناراحتی و آزار فرد شود. رنگ وارنگ در ادامه شما را با شوره سر و راههای کنترل و درمان آن بیشتر آشنا می کند.

 

شوره سر چیست؟

به بیان ساده، شوره سر در واقع  قطعات مرده پوست سر هستند که به طور مداوم ریزش می کنند. پوسته های کرم رنگ  شوره سر روی موها ، اطراف گوش ها،  لباس و بالش ها جلوه خوبی نداشته و فرد از این حیث دچار مشکل می شود. شوره ممکن است پوست سر را ملتهب کرده و با خارش مداوم سر همراه شود .گاهی اوقات خارش، التهاب و قرمزی پوست سر تا اندازه ای شدید می شود که پوست بسیار تحریک شده و دچار خونریزی می شود. در موارد شدید فرد دچار دردسر شده و شاید با مراجعات متعدد به پزشک و دریافت دارو و هزینه های سنگین نتیجه دلخواه را نگیرد.

 

 

دلایل ایجاد کننده شوره سر

شوره سر ممکن است به دلیل فعالیت  قارچ های مالاسزیا وستریکتا  و یا  مالاسزیا گلوبوسا ایجاد شود. علاوه بر این ، عوامل مختلفی می توانند از دلایل ایجاد کننده شوره سر باشند برخی از این عوامل عبارتند از :

عدم تعادل هورمونی، تعرق بیش از اندازه، واکنش های آلرژیک، بهداشت ناکافی، تغذیه و سطح سلامت ضعیف، کمبود خواب،ارث، شستن و خشک کردن نادرست موها،استفاده از کلاه های تنگ و چسبان، استفاده مکرر از محصولات آرایشی مو (مانند: ژل، موس، رنگ مو، فر)، هوای سرد، آب و هوای خشک، گرمای بیش از اندازه و ….

نکته: هر چند شوره به دلیل خشکی پوست سر ایجاد می شود، اما بسیاری از افرادی که موهای چرب دارند نیز دچار این مشکل می شوند.

 

انواع شوره سر

شوره سر به  دو فرم خشک و چرب بروز می‌کند.

شوره خشک : این نوع  شوره‌ها به شکل لایه‌هایی از پوست سر دیده می شوند و  به رنگ سفید بوده و کاملا مسطح و به راحتی جدا می شوند. بیشتر افرادی که به این نوع شوره دچار می‌شوند موهای خشکی دارند. در بیشتر موارد موجب  خارش آزار دهنده‌ای می‌شوند و خاراندن آن٬ روند افزایش و تکثیرشان را سریع تر می‌کند؛ همچنین خارش آنها سبب التهاب پوست سرشده و به دنبال   سعی بیشتر پوست برای نوسازی ، شوره سر بیشتر می‌شود.

شوره چرب: این نوع شوره ، زرد رنگ و گردتر بوده و با اندازه کوچکتر از شوره خشک دیده می شود. این نوع شوره به شکل  ذرات چربی به پوست سر می چسبد  و جدا کردن آنها سخت است به طوری که می تواند موجب  و زخم‌شدن پوست سر شود. این نوع شوره هم سبب خارش زیادی می‌شوند و معمولا با ریزش مو همراه است به همین دلیل از خارش سر در شوره چرب باید خودداری کرد. راه‌ حل مناسبي كه بتواند خارش سر را تسکین دهد وابسته به‌علتي است كه خارش را موجب شده است.

 

درمان شوره سر

 

براي پیشگیری از پوسته و خشك شدن پوست سر كه باعث خارش مي‌شود، بايد شامپو با PH  مناسب مصرف كنيد .  PHشامپو بايد بين ۵/۴ – ۵/۵ باشد، معمولا  PHشامپو روی شامپو نوشته می شود. بعضی اوقات همين تغییر دادن شامپو مي‌تواند بسيار موثر باشد، اما درمواردي این شوره ها می توانند براثر فعالیت یک نوع قارچ بر روی پوست سر به وجود آمده باشند ؛ در این شرایط به راحتي از بين نمي‌روند و بهتر است براي درمان به پزشك مراجعه شود. درمان بیماری قارچی با ضدقارچ‌هاي موضعي يا خوراكي به طور معمول بيشتر از ۶ هفته زمان می برد.

در درمان شوره سر علاوه بر استفاده از شامپوهای مخصوص ضد شوره (Anti Dandruff) مثل پیریتیون زینک و سلنیوم سولفاید می‌توان ازدرمان های خانگی و روشهای مراقبت از پوست نیز استفاده کرد.

 

 

اگر می خواهید با درمان خانگی شوره سر آشنا شوید  ،پیشنهاد می شود مطلب درمان‌ خانگي شوره و خارش سر و روش های پیشگیری از آن را مطالعه بفرمایید.

 

گرد آوری و تنظیم: http://rangvarang.com