محل تبلیغ شما!
محل تبلیغ شما!
محل تبلیغ شما !
محل تبلیغ شما!
محل تبلیغ شما !

آشنایی با بيماري سياه شدن گلگاه هندوانه:

بيماري-سياه-شدن-گلگاه-هندوانه

 

 

 

هندوانه(Water melon) یک گیاه فصل گرم است و در مناطق گرمتر رشد بهتر و با موفقیت تری دارد. در بعضی از  بوته های هندوانه  وقتی اندازه میوه به حدود ۱۰تا ۱۵ سانتی متر می رسد انتهای میوه سیاه شده و گوشت میوه سفید مایل به خاکستری با بذرهای چروکیده می گردد که به آن بيماري سياه شدن گلگاه گفته می شود که باعث كمي ميزان محصول و نامرغوبي آن از نظر بازار پسندي مي شود.اين بيماري مخصوصاً در نقاطي  كه هندوانه هائي از نوع چارلستون گري ، فرفاكس و ديكسي كوئين كشت مي شود انتشار دارد .

در واريته هاي Charleston Gray و Fairfax وقتي به طول ۱۰ تا ۱۵ سانتيمتر رسيدند ، انتهاي ميوه  ابتدا به رنگ تيره در آمده و پس از مدت كوتاهي خاصيت چسبندگي از خود نشان مي دهند . به تدريج شيارهاي سياه رنگي در اين قسمت پديدار شده و پس از ۳ تا ۴ روز قسمت سر ميوه كاملاً سياه مي شود .چنانچه از اين قسمت آلوده برشي تهيه شود مشاهده مي گردد كه قسمتهاي داخلي گوشت  ميوه در اين منطقه سفيد مايل به خاكستري مانده و رنگ قرمز طبيعي را به خود نمي گيرند . بذور حاصله در اين قسمت چروكيده و نرسيده باقي مي مانند .

علائم بيماري در واريته هاي ديكسي كوئين كمي متفاوت بوده و چون پوست اين نوع هندوانه لطيف و نازك  مي باشد پس از چند روز كه لكه سياه در محل گلگاه ديده شد ، در ۸۰ درصد از موارد ميوه در اين منطقه  شكاف خورده ، فاسد مي شود .

 

عامل ایجاد بیماری سياه شدن گلگاه هندوانه:

 

عامل ایجاد بیماری کمبود کلسیم و تعرق بیش از حد در اثر خشکی و کم آبی در گیاه است.در این حالت تقریبا بوته شبیه خسارت حاصل از آفتاب سوختگی می گردد که در پاره اي موارد ممكن است با عارضه پوسيدگي گلگاه اشتباه گرفته شود،

* واريته چارلستون  گري به عارضه آفتاب سوختگی حساسيت دارد .

وقتی كه میزان كلسيم ميوه از حدي پائين تر آید، بيماري در پاره اي از ميوه ها مشاهده مي شود وقوع پوسیدگی گلکاه هنگامی افزایش می یابد که کود های دارای نیتروژن ، منیزیم ،پتاسیم و کلر زیاد و کلسیم پایین استفاده گردد.در نواحی که به علت کمبود کلسیم پوست نازک می شود ترک برمی دارد و محلی برای فعالیت باکتری ها فراهم می شود. سوختگی نوک هندوانه دلیل بر رسیدگی هندوانه نیست می تواند ناشی از کمبود کلسیم باشد.

اينكه تعريق تاثير ويژه اي روي پوسيدگي گلگاه دارد ، يكي از پژوهشگران با پاشيدن موادي چون امولسيون هاي هيدروكربن كه ميزان از دست رفتن آب را در گياه كاهش مي دهد از خسارت بيماري به نحو قابل ملاحظه اي كم كرد .

پوسيدگي گلگاه در پايان يك دوره حاصلخيزي گياه، در اثر خشكي هوا و كم آبي بعدي عارض مي شود . تحت اين شرايط با توجه به جذب آب از خاك و تعريق از راه برگها ،‌نوسانات رطوبتي بيشتر مي گردد. نتيجتاً ذخيره آبي گياه و ميوه شروع به كاهش مي كند . اگر اين خشكيدن نسوج گياه ادامه پيدا كند ، پاره اي از سلول هاي گلگاه شروع به خشكيدن مي كند و مقدمه بروز عارضه پوسيدگي فراهم مي شود . در صورتی که این بیماری در اثر کم آبی بوته ایجاد گردد،با مشاهده اولین لکه های سیاه در مزرعه به صورت یکنواخت مدت زمان فاصله آبیاری کم می گردد. همچنین آبیاری بارانی در روزهای گرم می تواند تعرق بوته را کم کرده و خسارت  را کاهش دهد.

طول روز ،شدت نور و نسبت كربو هيدرات ها نيز ممكن است در اين مسئله موثر باشند . اما نقش آنها در توليد  پوسيدگي هنوز نيز به وضوح روشن نشده تا بتوان آنها را توصيه هائي كه به منظور جلو گيري عملي به كار مي رود به كار برد .

آبیاری نامنظم و تاریخ کشت هم می تواند دلیل پوسیدگی گلگاه(نوک هندوانه )باشد.همچنین وجود  برخی از مواد معدنی مثل آمونیم(کود های مرغی)باعث شدت علائم می شود.

 

عوامل موثر در کنترل پوسیدگی گلگاه هندوانه:

 

۱-تاثير آب :تشنگي خسارت جبران ناپذيري وارد مي آورد . در فصل گرم و موقعي كه گياه به آب بيشتر نيازمند است فاصله آبياري ،‌ دو و يا حداقل يك روز پايين آورده شود . بهترين زمان براي اين اقدام موقعي مي باشد كه كم و بيش لكه هاي سياه در مزرعه هندوانه به چشم مي خورد ترديدي نيست كه اين اقدام تا آن حد كه عارضه مربوطه به آب باشد مثمر ثمر خواهد بود . در اين مورد عامل نظم آبياري نيز غير قابل اغماض است و جداً توصيه مي شود تا فواصل آبياري در هر نوبت يكنواخت بماند و هر بار نوساني نشان ندهد .

 

۲-جلو گيري از تعريق :از آنجائي كه تعريق عامل مهم از دست رفتن رطوبت اندوخته گياه است و قوي تر كردن فشار اسمزي برگها نسبت به ميوه به جذب رطوبت كمبود از ناحيه گلگاه منجر مي شود لذا هر طريقي كه بتواند از اين پديده يعني « تعريق » جلوگيري به عمل آورد سبب كاهش بيماري مي شود . آبياري باراني در روزهاي گرم كه واقعاً شدت تعريق بالا مي رود در حفظ سلامتي كمك بسيار مفيدي است.

 

۳- اثر كود: با پاشيدن كلرور كلسيم و نيترات كلسيم به ميزان دو كيلو در ۴۰۰ ليتر آب تاثير قابل توجهي روي كاهش خسارت بيماري داشته است . آغاز اين كار يك ماه قبل از ظهور احتمالي بيماري و ۳تا۴ بار به فاصله يك هفته تكرار شود . استعمال مقادير كافي كودی كه به ويژه از سوپر فسفات غني باشد مثل كود ۴-۱۲-۴ و ۵-۲۰-۵ در كاهش خسارت بيماري تاثير ويژه اي داشته است .

 

۴- تاثير تاريخ كشت: تغییر تاریخ کاشت به طوری که در شروع فصل گرم رشد بوته به میزانی باشد که کمتر از تنش کم آبی خسارت ببیند.

 

۵- واريته مقاوم :واريته هاي فرفاكس ، چارلستون گري ،‌ ديكسي كوئين ،‌ نسبت به بيماري حساسيت فوق العاده از خود نشان داده اند در حالي كه واريته‌هاي شوگربي،‌ خاتمي و شريف‌آبادي و محبوبي حساسيت بسيار كمي نسبت به بيماري از خود نشان داده‌اند .

 

 

 

گرد آوری و تنظیم: http://rangvarang.com